Bezpieczeństwo na rowerku biegowym

Bezpieczeństwo na rowerku biegowym

 

   1. Rowerki biegowe są na tyle uniwersalne, że wielu rodziców, w początkowej fazie nauki jazdy pozwala małym dzieciom jeździć nimi w domu na dywanie, na miękkich wykładzinach lub wokół domu. Jeśli to tylko możliwe, dla młodych zawodników pomocnym jest, aby rozpoczynać naukę jazdy na otwartych trawiastych terenach o miękkim podłożu lub równych drogach gruntowych. Dzięki temu dzieci szybko przyzwyczają się do swoich rowerków i szybko nabędą pewności w poruszaniu się nim i będą mogły zacząć budować swoje nowe umiejętności.
   2. Przemyśl w jakim obuwiu twoje dziecko będzie poruszało się na rowerku biegowym. Dziecko powinno nosić obuwie zapewniające ochronę i stabilność stopy, dopasowane sandały lub najlepiej tenisówki z gumową podeszwą. Dzieci nie powinny jeździć w klapkach, japonkach ani boso gdyż ich stopy są cały czas wykorzystywane do nauki utrzymania równowagi na rowerku, rozpędzania się, zwalniania i szybkiego zatrzymywania się. 
   3. Nie zapomnij o kasku! - to jedna z najważniejszych zasad w jeździe na rowerze. Nawet jeśli twoje dziecko na początku się opiera, nie odpuszczaj - nie ma kasku, nie ma jazdy. Bądź konsekwentny a po krótkim czasie twoje dziecko się przyzwyczai i samo będzie się dopominało o założenie kasku :)
    Dobór rozmiaru kasku
    Ważne jest, aby dobrać odpowiednią wielkość kasku dla dziecka. Dobierz kask, który pasuje teraz i nie rusza się wokół głowy. Zmierz obwód głowy dziecka - przyłóż elastyczną miarę krawiecką 1cm nad uszami i obwiń w koło tuż nad brwiami a dowiesz się jaki rozmiar potrzebujesz. Ale nie martw się, na szczęście nasze kaski wyposażone są w system regulacyjny, dzięki temu mogą je nosić dzieci w zakresie 48-53cm obwodu głowy. Nasze kaski zostały tak zaprojektowane, że mogą w nim jeździć dzieci od 2 do 5 lat!
   4. Rowerków biegowych powinno się używać na chodnikach, podjazdach domów, leśnych ścieżkach, parkach, raczej z dala od ruchu ulicznego i pod nadzorem osób dorosłych. Ponadto raczej z dala od stromych zjazdów na których dziecko może łatwo stracić kontrolę nad rowerkiem. Naucz dzieci, że jazda na rowerze to zadanie dla dużych chłopców i dziewczynek - trzeba przestrzegać specjalnych zasad aby jeździć (np. słuchanie wskazówek nt. granic terenu jazdy, noszenie kasku).
   5. Kiedy dziecko zaczyna swoją przygodę z rowerkiem biegowym, to lepiej nie przytrzymywać rowerka ale delikatnie przytrzymywać dziecko ( tylko w razie potrzeby - dzieci poniżej 3 lat) od tyłu, za bluzę lub kurtkę. To da dziecku poczuć właściwą kontrolę nad rowerkiem i wyczuć co trzeba robić aby utrzymywać rower w pionie. Bez obaw, dzieci zrozumieją o co w tym wszystkim chodzi bardzo szybko, nawet te najmłodsze!
   6. Nie ponaglaj dziecka aby siedziało poprawnie na siodełku. To wszystko przychodzi z praktyką, we właściwym tempie dziecka i zależy od poziomu jego rozwoju, zdolności i wieku. Małe dzieci zwykle najpierw stoją nad siodełkiem i próbują jakoś chodzić, może nawet przez tydzień lub dłużej. Następną umiejętnością będzie właściwa, siedząca pozycja i odpychanie się nóżkami aby rowerek przemieszczał się do przodu.

 

Dopiero gdy dziecko poczuje się komfortowo poruszając się na rowerku, zacznie nabierać prędkości. Ostatni etap nauki to rozpędzanie i podnoszenie nóżek - jazda ślizgowa. Ten etap może trwać kilka dni do kliku miesięcy - nie martw się! Tak długo jak twoje dziecko będzie wykazywało zainteresowanie, będzie się uczyło i świetnie bawiło!

Wielką zaletą tych rowerków jest to, że będą w pobliżu bardzo długooo... Większość dzieci chętnie wraca do swoich rowerków biegowych przez długie lata, do czasu aż nauczą się dobrze jeździć rowerem z pedałami. Wiec jeśli twoje chwilowo dziecko straci zainteresowanie swoim "biegaczem" - nawet miesiące -, nie pozbywaj się go zbyt szybko! Ono będzie go jeszcze potrzebowało aby dobrze się przygotować do jazdy na rowerze z pedałami - a ten nadejdzie równie szybko! Znamy dzieci, które w wieku 6-7 lat, pomimo że zabawnie to wygląda, nie chcą przestać śmigać na swoich rowerkach biegowych ;)

Najważniejsze, żeby jazda na rowerku biegowym pozostawała zabawą!
A stosując kilka podstawowych zasad jazda będzie również bezpieczna!